En zor karar okulların açılması

En zor karar okulların açılması

Türkiye'de 'kırmızı hatta' seyreden vaka sayılarına bayram rehavetinin eklenmesi okulların açılmasına sayılı günler kala endişeleri artırdı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan en kritik uyarılar geldi: Hastalığı bulaştırma riski en yüksek grup 10-19 yaş. Okulda 2 metreden az mesafe büyük tehlike yaratır.

Sınıflar ikiye, üçe bölünerek online ve yüz yüze olacak şekilde karma eğitim verilebilir Kurban bayramında plaja akını işaret eden Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, önümüzdeki 14 günün kurallara uyulması açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Endişeli bekleyiş döneminde 83 milyon, 31 Ağustos'ta açılacak okullara kilitlendi. Yüz yüze eğitime ilişkin Milli Eğitim Bakanı Selçuk önlemler alındığını duyurdu, 4 seçeneği dile getirdi. Ancak uygulamadaki zorluklar süreci en büyük sınava çevirdi.

HİBRİT MODELDE ÇALIŞAN ANNE-BABA SIKINTISI

Bulaşma riski en yüksek grubun 10-19 yaş olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan "Belirti göstermemesi dezavantaj. Okuldan dönüşte evde yaşlıya bulaştırabilir" uyarısında bulundu. Okulda 1 metre sosyal mesafenin yetersiz olduğunu söyleyen Ceyhan, bunun 2 metre olması gerektiğini belirtti. Ceyhan "Sınıfa giriş çıkışlar çok iyi kontrol edilmeli. Bu da ikiye, üçe bölerek olur. Bu durumda çalışan ailelerin durumu belirsizleşiyor" dedi.

İlk ders zili için belirlenen 31 Ağustos'a sayılı günler kaldı, ancak hala net bir karar yok. Konuyu değerlendiren Bilim Kurulu üyesi Prof. Ceyhan açıklanan tarih için erken denilemeyeceğini tablonun daha iyi olacağının garantisinin olmadığını belirtti. "Okulların açılması en zor karar" diyen Ceyhan ekledi: Virüsün mutasyon riski var. Bir dönem ara verilmesi de çok zor. Çocukları evde bırakacak olan çalışan anne ve baba açısından o da zor. Üzerine çok çalışılması gereken bir konu.

Korona salgınının en ağır görüldüğü ve son dönemlerde vaka sayısının aldukça azaldığı Avrupa'da okulların zamanında açılacağı duyurulmaya başlandı. Almanya bu konuda adım da atarak vakaların az öldüğü bölgelerde eğitimi başlattı. Vaka sayısının fazla olduğu bölgelerde ise maskeli eğitimin olacağını duyurdu. Türkiye'de de ilk ders zili için belirlenen 31 Ağustos tarihi yaklaşırken tam olarak belirsizlik giderilmiş değil.

Milli Eğitim her ne kadar önceliğimiz 31 Ağustos dese de seyreltilmiş ve online eğitimi de masada turmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan açıklamalara göre, uygulamalar arasında en fazla öne çıkan konu ise karma eğitim oldu. Okullarda sosyal mesafenin korunmasına yönelik sınıflarda yapılacak düzenlemelerin yanı sıra bir kısım öğrencinin evde online eğitim alırken, bir kısmının ise yüz yüze eğitim göreceği değerlendiriliyor. Kurban Bayramı'nın okulların açılışından önceye denk gelmesi de bu durumu biraz daha muğlaklaştırıyor.

Bir Yorum Bırak